A B-vitaminok hiányai és tünetei
A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok, kiegyensúlyozott, változatos táplálkozással könnyen bevihetők így hiányállapot nem alakul ki. Legnagyobb szerepe az idegrendszerben, az emésztőrendszerben és a bőrgyógyászati területeken mutatkozik.
A B-vitaminok vízben oldódó vitamincsalád, melyek változatos táplálkozással jutnak a szervezetbe. A felvett vitaminok a vékonybélben szívódnak fel, és a szervezet biokémiai folyamatainak motorjaként vesznek részt. A vitaminok hiányát okozhatja az alkoholfogyasztás, gyomor-bélrendszeri betegség miatt kialakuló feszívódási zavar. A B-vitaminok hiányának tünetei leginkább idegrendszeri, bőrgyógyászati, emésztőrendszeri és pszichiátriai tünetekben jelentkezik.
A B1-vitamin hiánya és tünetei
A B1-vitamin (tiamin) hiánya leginkább egyoldalú táplálkozás alatt alakul ki, mely az idegsejtek és az izomműködéshez nélkülözhetetlen. Kiemelt szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, a szénhidrát anyagcseréjét biztosító enzim alkotórésze. Az alkoholbetegek különösen veszélyeztetettek, mert az alkohol lebontásához a szervezetnek fokozott B1-vitaminra van szüksége.
Hiánytünetei kezdetben jellegzetesek, étvágytalanság, gyengeség, hányinger, étvágytalanság súlyosabb hiánya esetén izomgyengeség, reflexzavarok fordulhatnak elő. A B1-vitamin hiánya súlyos sokideggyulladást okoz, mely ödémával, szív- és érrendszeri tünetekkel társulhat. A vitamin hiánya okozza a beriberi betegséget.
A B2-vitamin hiánya és tünetei
A B2-vitamin (riboflavin) a sejtek oxidatív anyagcseréjében szerepel. Az emberi bélflóra is termeli, ritkán alakul ki B2-vitamin-hiány, ezért vitaminkomplexek alkotóelemeiként alkalmazzák. Szükséges a zsírsavak lebontásához, szénhidrátok anyagcseréjéhez, nyálkahártya épségéhez, szöveti légzéshez.
Hiánytünetei a száj nyálkahártyáinak gyulladása, repedezett ajkak, szájzugban kis fekély alakulhat ki. Súlyosabb esetben bőrgyulladás, csökkent szaruhártya-vaszkularizáció jelentkezhet.
A B6-vitamin hiánya és tünetei
A B6-vitamin a fehérjék lebontásában, az aminosavak anyagcseréjében játszik szerepet. Az idegsejt és a hámszövet működését szabályozza. A szájon át szedhető fogamzásgátlók, egyes antibiotikumok és a szív- és érrendszeri gyógyszerek csökkenik a B6-vitamin hatását.
Hiánytünetei lehetnek az agy és az idegrendszer érzékenysége, görcsös rohamok, hányás és hasmenés. A túlzott faggyútermelés miatt a bőr elváltozik.
Pantoténsav hiánya és tünetei
A pantoténsav (korábban B5-vitaminnak is nevezték) szerepet játszik a zsír lebontásában, és a női-férfi nemi hormonok előállításában, csökkenti a stresszt, energiát termel. A hámszövetet táplálja, ezért felfekvés, pelenkakiütés kezelésére alkalmas.
Hiánytünetei. Az emberre nem jellemző, hogy pantoténsav-hiányállapot lépjen fel. Amennyiben mégis előfordul, a lábujjak zsibbadását, bizsergését okozza, vagy hasi görcs jelentkezhet.
A B12-vitamin hiánya és tünetei
A B12-vitamin (kobalamin) a nukleinsav-anyagcsere szabályozásában vesz részt, illetve a vörösvérsejtek képződéséhez szükséges. Felszívódása a gyomor-bél rendszeren keresztül akkor történik meg, ha a gyomor által termelt intrinsicfaktor jelen van. Ennek hiányában a vitamin megfelelő bevitele mellett is hiányállapot jön létre.
Tünetei a vészes vérszegénység, nyálkahártya-gyulladás, valamint gyomor-bél rendszeri, és idegrendszeri zavarok jelentkezhetnek. Előfordulhat még a nyelv gyulladása, hasmenés és az idegrendszer károsodása.
forrás: WEBBeteg
Health First Europe