B12 Vitamin

A B12-vitamin vízben oldódó vitamin, a molekulájának közepére beépülő kobaltatom miatt másik gyakran használt elnevezése a kobalamin, vagy a ciano-kobalamin. Szintén többféle létezik belőle, ezeket összefoglaló néven kobalaminoknak nevezzük. Érdekessége, hogy növényi eredetű élelmiszereinkben nem, csak állati eredetűekben található meg, és hogy a gyomor-bélrendszerből történő felszívódásához egy belső, úgynevezett intrinzik faktorra is szükség van. Így akár megfelelő B12-vitamin felvétele mellett is lehetünk vitaminhiányos állapotban - a belső faktor hiánya miatt.
Különösen érdekes az is, hogy a szervezetünkben, egészen pontosan a vastagbélben élő baktériumok ezt a vitamint is képesek előállítani, de mivel a vastagbélből már nem szívódik fel tápanyag, sajnos ezt a mennyiséget nem tudjuk hasznosítani.

Mihez szükséges?
  • Fehérje-anyagcsere
  • Szénhidrát-anyagcsere
  • Nitrogéntartalmú anyagok anyagcseréje
  • Vörösvértestek képzése, hemoglobin-szintézis

 

Mennyi szükséges belőle?

A B12-vitamin felszívódási vesztesége sajnos elég nagy, hiszen ehhez szükség van a már említett intrinzik faktorra is. Emiatt a szervezetbe bevitt vitaminmennyiségnek rosszabb esetben csak a 25%-a hasznosul. Különösen lényeges szempont a B12-vitamin pótlása vegetáriánusoknál, hiszen növényi tápanyagainkban nem található meg, a nagyobb mennyiségű folsav bevitele azonban képes elkendőzni a vészes vérszegénység tüneteit.

Miben található meg?

Legjobb B12-vitamin forrásaink a máj és a hús. Kis mennyiségben van jelen a tejben és a tejtermékekben.

Napi szükséglet/adagolás
életkor szükséglet
(mikrogramm)
férfi
  Félévesnél fiatalabb 0,3
  7-12 hónap 0,5
  1-3 év 0,7
  4-6 év 1
  7-10 év 1,4
  11-14 év 2
  15-18 év 2
  19-30 év 2
  31-60 év 2
  60 év felett 2
szükséglet
(mikrogramm)
férfi
  Várandósság 2,6 -
  Szoptatás 2,6 -
  Nehéz fizikai munka - 2,2
  Stressz 2
  Dohányzás 2
  Alkohol fogyasztás 2,2
  Menopauza 2 -

 

A hiány és többlet hatása

Hiányállapotok
B12-vitamin hiányában vészes vérszegénység lép fel (a vörösvértestek képzése szinte teljesen leáll), gyomor-bélrendszeri és idegrendszeri panaszok és tünetek jelentkeznek.

Túladagolás
Vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni.