Allergia, szénanátha

Szénanátha

szénanáthaLeggyakoribb allergiás megbetegedés.

Szénanátha vagy allergiás nátha, szaknyelven rhinitis allergica, pollenekre (a virágok szaporító szervének hímivarsejtjei), penészre (gombafajta, mely megtalálható a természetben, illetve nyirkos, sötét zárt helyiségekben, mint pince vagy fürdőszoba), illetve egyéb más mikroszkopikus anyagokra adott allergiás reakció.

A szénanátha lehet szezonális (csak bizonyos hónapokban jelentkező) vagy egész évre kiterjedő, úgynevezett perineális.

Szezonális szénanátha

A szezonális szénanátha akkor jelentkezik, amikor a növények (fák, füvek) virágoznak, pollenjüket szórják. Tavasszal a korán virágzó fák okoznak szénanáthát. Nyáron a füvek, gabonák, gyomok. Szénanáthát okozhatnak még gombák is azáltal, hogy spóráik a levegőbe kerülnek kora márciustól késő novemberig.

Perineális (egész évben tartó) szénanátha

Az egész évben jelentkező szénanátha oka olyan anyag, mely jelenléte nem köthető évszakokhoz. Ilyen pl. a házipor, penész, állati szőr. Ezek az allergének megtalálhatóak párnákban, paplanokban, alsó ruházatban, drapériákban, függönyben, szőnyegben, bútorok kárpitjában. Nagyon gyakori, hogy az allergiás beteg nem egy, hanem több allergénre is érzékeny.

Szénanátha tünetei

Szánanátha tüneteit mindenki ismeri.

Szénanátha esetén az emberi szervezet idegenként ismeri fel az allergént, és védekezés során az immunrendszert aktiválja, ami többek között hisztamin felszabadulással jár. A hisztamin aztán duzzanatot, vörösséget, viszketést, váladékozást okoz az orrüregben, szemben és a légutakban. A duzzanat hivatott megakadályozni, hogy az allergén bekerüljön a szervezetbe, míg a váladékozás, tüsszögés a nyálkahártyán lévő allergén eltávolítását. Szénanáthás embernél hirtelen tüsszögés, orrfolyás, szemirritáció lép fel. A tünetek minden életkorban felléphetnek, azonban a leggyakoribb, hogy a 30. életév betöltése előtt kezdődnek.

Jellemzően a szénanátha tünetei:

Orra lokalizálódó szénanátha tünetek

  • orrviszketés
  • orrfolyás
  • tüsszögés
  • orrdugulás

Szemre lokalizálódó szénanátha tünetek

  • szemviszketés
  • könnyezés
  • vörös szem

Szénanátha vizsgálata

Szakorvosi vizit

A tünetek jelentkezésének idejét ha behatároljuk, nagyban segít leszűkíteni a szóba jöhető allergének listáját. Az allergia pontos meghatározáshoz lehet bőrtesztet, vérvizsgálatot végezni.

Allergia vizsgálat

Prick teszt

A bőrteszt során a bőr felszínére cseppentik az allergént, majd kis karcolással segítik annak bőrbe való bejutását. Azon csepp alatt és körül, melyre az illető allergiás, duzzanat és vörösség alakul ki amellett, hogy viszketés jelentkezik. Ha a bőrteszt valami miatt nem kivitelezhető, vagy nem javasolt, vérvizsgálatot lehet végezni.

IgE szint mérés

Ekkor a vérben keringő antitestek szintjét határozzák meg. Ha ez emelkedett, az allergia megléte bizonyított.

Szénanátha kezelése

A szénanátha kezelése a többi allergiához hasonlóan a következőkből áll:

  • szénanáthát kiváltó allergének kerülése
  • gyógyszeres kezelés
  • immunterápia
  • alternatív kezelési módok

A szénanátha kezelésében az utóbbi időkben teret hódított a Rhinolight.

Allergének kerülése

Pollenek eltávolításával: beltérben légkondicionáló képes a pollenek 99%-át kiszűrni. Kültérben hasonló szerepet tölthet be a maszk viselése.

Szénanátha kezelése gyógyszerrel

Gyógykezelések közül a gyógyszeres kezelés, Rhinolight kezelés, immunterápia, alternatív kezelések jönnek szóba.

Gyógyszerek lehetnek: antihisztaminok, szteroidok, nyálkahártya lohasztók. A szemtünetek kezelésére sokszor külön szemcseppeket használnak. Kezelésekről részletesen a kezelési lehetőségek menüpont alatt olvashat.

Szénanátha kezelése immunterápiával

Az immunterápia fokozza az allergénnel szembeni toleranciát. Nem gyógyítja az allergiát, de jelentősen képes csökkenteni a tüneteit. Általában azon betegeknél ajánlott, akik több mint három hónapon keresztül szenvednek az allergia tüneteitől.

Szénanátha kezelése alternatív gyógymódokkal

A szénanátha kezelésében az alábbi alternatív kezeléseknek van hatásossága:

  • homeopátia
  • akupunktúra
  • autogén tréning
  • sóbarlang

 AJÁNLJUK

Jelenleg nincsen tartalom ebben a témakörben.