A hipoglikémia diagnózisa látszólag egyszerű. A beteg panaszai alatt meg kell mérni a vércukorszintet. Gondot az okoz, hogy a kezdeti tünetek, melyek a vegetatív idegrendszer aktivációjának következtében alakulnak ki, nem specifikusak, azaz ilyen tüneteket számos egyéb dolog is kiválthat, leginkább lelki betegségek: érzelmi labilitás, pánikbetegség, depresszió, kényszerbetegség. Ilyenkor a tünetek általában nem éhgyomorra jelentkeznek, hanem étkezés után néhány órával.
Étkezést követő rosszullét esetén a hipoglikémia kizárására egy szokásos étkezés után, tünetek idején kell vércukormérést végezni. A cukorbetegség diagnózisára használt cukorterheléses vizsgálat étkezési hipoglikémia igazolására nem alkalmas, mivel egészséges önkéntesekben ez alatt a vizsgálat alatt gyakran fordul elő alacsony vércukorszint, ami átmeneti, és nem jár tünetekkel.
A véletlenszerűen mért, alacsony vércukorszint nem tekinthető kórosnak, ha nem jár tünetekkel. Élettani körülmények között, azaz normálisan is előfordulhatnak akár 3 mmol/l-es értékek is.

A vércukorszint-mérés segít a diagnózis felállításában
Ha igazolódott a hipoglikémia ténye, a következő lépés az ok felderítése. Ilyenkor fontos a kórtörténet gondos áttekintése, különös tekintettel a gyomor- és bélbetegségekre, amelyek kóros cukorfelszívódáshoz vezetnek.
Éhezési hipoglikémia esetén az inzulinoma gyanújának megerősítése 72 órás éhezéssel történik. Ilyenkor az éhezést megelőző utolsó étkezés előtt végzendő az első vérvétel, melyből nem csak vércukrot, de inzulinszintet is néznek. Az étkezés után az első 6 órában félóránként történik vérvétel, majd 2-3 óránként. A vizsgálat előbb befejezhető, mint 72 óra, ha tünetekkel járó vércukoresés lép fel. Technikai okokból más menetrend is elképzelhető, a fontos az, hogy párhuzamosan történjen a vércukor- és az inzulinszint mérése, mert azt kell igazolni, hogy az adott vércukorértékhez képest kórosan magas (szabályozatlan) inzulinszintek vannak.
Ha a magas inzulinszintek igazolják az inzulinoma gyanúját, akkor a cél a daganat eltávolítása. Az inzulinomák 99%-a a hasnyálmirigyben található. A műtét előtt megkísérelhető a pontos behatárolás MRI-vel vagy CT-vel, de ez nem mindig sikeres. Ilyenkor lehetőség van már a műtőasztalon, esetleg műtét közben az ultrahangos vizsgálatra.
Health First Europe